FF600R17ME4PBOSA1
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
FF600R17ME4PBOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 600 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : EconoDUAL™ 3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.3V @ 15V, 600A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1700 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Package / Case : Module
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 48 nF @ 25 V
Configuration : Half Bridge Inverter
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FF600R17
Description : IGBT MODULE VCES 1200V 600A
Model Number : FF600R17ME4PBOSA1
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge Inverter 1700 V 600 A Chassis Mount Module